Mean Well OWA-60E-15 power supply 15V DC 4A 60W
MPN
OWA-60E-15
View Full Product Range (16)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well OWA-60E-15 Bench PSU is a fixed voltage power supply unit providing 15 V DC at 4 A with a total power output of 60 W. This desk PSU is typically used in electronics testing or laboratory setups where consistent and reliable power is needed. Its compact design makes it ideal for bench applications requiring stable and precise voltage delivery.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 15V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 4A
Power Rating 60W
Height 60mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 130mm
Max. output current 4A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 410g
Width 50mm